Segmentace (dělení na slova) v případě složených slov– popularizační výklad


Zásada je v případě spojení slov a složených slov velmi jednoduchá a neoddiskutovatelná. Je to však prvek pravopisu, který už od uživatele vyžaduje určitou samostatnost přístupu. Při psaní univerbizovaných (tedy spojených do jednoho slova) a neuniverbizovaných spojení někdy nestačí znát konkrétní slovo nebo spojení, případně znát tento typ spojení (číslovky jako dujdžene, superlativy jako jekhfeder apod.). Řada případů prostě vyžaduje cit pro jazyk či vědomosti o větné skladbě a stylistice, a nejlépe obojí. Dochází v nich totiž k psaní jedné fonologické (ne už vždy fonetické) jednotky dvojím způsobem, a to navíc v obligatorní (závazné) či částečně obligatorní distribuci.

Povědomí o tvarosloví se stále teprve upevňuje. Odchylky, které nacházíme v tisku, nejsou příliš časté. Někdy spočívají v oddělování segmentů v univerbizované (čili už slovotvorně spojené) jednotce, jejíž podoba segmentovaná může být v určitém kontextu oprávněná (například so duj džene = doslova: obě dvě osoby, zde může jít o určité zdůraznění oproti sodujdžene =oba). Jiné ale spočívají také v porušování plně závazné distribuce (viz komparativ mek buter =ještě více, použitý prokazatelně ve významu superlativu mekbuter =nejvíce). Dříve se vyskytovaly i odchylky i v nemístném oddělování typu pij jiben (=pijiben) a naopak spojování typu peskribuťi  (=peskri buťi).

Jak vidíme z příkladů, někdy může jen mezera mezi slovy změnit význam, což zároveň znamená, že některá spojení se mohou vyskytovat jak s mezerou, tak bez mezery, a musíme trochu vědět, co přesně chceme spojením říci, abychom věděli, zda mezeru udělat či ne.

 

Psaní sloves a příčestí s adverbiálním (příslovečným) modifikátorem

Jeden protiklad bych měl vysvětlit systematicky: slovesa s tzv. adverbiálními (příslovečnými) modifikátory mají toto přislovečné slovo připojené volně, někdy dokonce bývá ve větě odděleno jiným slovem, takže ho logicky píšeme zvlášť. Například marel tele, marenas amen tele, marenas amen furt tele.

Ve slovesném příčestí se však toto slovo připojuje zepředu a pevně jako předpona, proto píšeme tvar dohromady: samas telemarde.


Kam teď? Návraty a zkratky z tohoto místa:

Na „superstručný“ výklad tohoto pravidla tudy.

Na příklady použití tohoto pravidla tudy.

Na nejasná a otevřená místa v tomto pravidle tudy.

Na hlavní stránku celé prezentace pravopisu: Ta by vám měla zůstat otevřená v jiném okně, ale pro jistotu je to tudy.